Blogi z podróży 04. 03. 2016

Ojos del Salado - Chile 2016 W drodze po Wulkaniczną Koronę Ziemi

Już we czwartek, 3 marca, rozpoczynamy wyprawę na Ojos del Salado, kolejny szczyt w Koronie Wulkanów Ziemi.

Ten wciąż czynny stratowulkan ( ostatnia erupcja miała co prawda miejsce około 1500 lat temu) o wysokości 6893 m n.p.m., jest najwyższym wulkanem na świecie i drugim co do wysokości szczytem obu Ameryk (po Aconcagua).

Rzadko zdobywany, położony jest na granicy Argentyny i Chile w Andach Środkowych, w bezpośrednim sąsiedztwie pustyni Atacama- jednego z  najbardziej suchych miejsc na ziemi.

Pierwszego wejścia na szczyt dokonali Polacy - Justyn Wojsznis i Jan Alfred Szczepański w 1937 roku, podczas polskiej wyprawy andyjskiej. Aklimatyzacje wstępna będziemy przeprowadzali po stronie Chile, około 50 km od szczytu Aconcagua, w otoczeniu wielkich lodowców, na górach El Plomo i Mt. Leonera.


Cala wyprawa będzie trwała trzy tygodnie z czego 18-19 dni w górach.


Skład wyprawy: Ewa Wachowicz, Klaudia Cierniak-Kożuch, Małgorzata  Jędrzejczyk, Kris Jaxa Kwiatkowski, Radek Witkowski, Tomasz Dymkowski.


Dla Ewy i dla mnie będzie to próba zdobycia szóstego szczytu w Koronie (po Kilimandźaro, Elbrusie, Damavanie, Pico de Orizaba i Mount Giluwe).

Jeśli wyprawa na Ojos del Salado zakończy się sukcesem pozostanie nam już tylko Antarktyda!!! Zapraszamy do odwiedzania fanpage’a Ewy Wachowicz i „Na Świat”, który udostępnił nam osobisty lokalizator GL200 firmy GPS Nadzór. Dzięki temu będziecie mogli uczestniczyć, co prawda tylko podglądając nasze postępy na mapie, w naszej wyprawie. Będziemy się starać przekazać jak najwięcej bieżących informacji o tym co się u nas będzie działo.


Pozdrawiamy, Klaudia Cierniak-Kożuch i Ewa Wachowicz

Masz pytania?
Chcesz bezpłatnie przetestować nasze rozwiązania?

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, skontaktujemy się z Tobą.