Co zmieni GDPR w sektorze monitoringu pojazdów? Nie bój się, nie jest tego zbyt wiele.

Bieżący rok jest rokiem GDPR. Zarządzenie o ochronie danych osobowych jest do ochrony danych co prawda dobrą rzeczą, ale firmom przyspaja wiele problemów. Jak to jest z monitoringiem pojazdów? Nie stanie się monitoring nielegalny?


Nie musisz się bać. Jeżeli przystępujesz do tego prawidłowo już teraz, nic się nie powinno zmienić. Monitorować majątek firmy możesz bez problemów.


O kontrolę majątku chodzi przy monitoringu pojazdów przede wszystkim. Urządzenie do monitoringu pojazdów nie jest urządzeniem do śledzenia pracowników. Potencjalnym konfliktem może być to , że w pojeździe w większości siedzi człowiek. Jego prawo na prywatność trzeba respektować. Łącznie z pojazdem służbowym można bowiem gromadzić dane takie jak pozycja jego kierowcy lub jego zachowanie.

Wiedzą kierowcy o GPS lokalizatorze?

Pracodawca jest zobowiązany do informowania pracownika o tym, że używany przez niego pojazd jest śledzony. To nie jest żadną nowością. Nie zapomnij przy tym również o informacji, że monitoring posiada również dane o właściwościach kierowcy (na przykład prędkość jazdy). Czasami warto umieścić tą informację tak, żeby była widoczna w polu widzenia pracownika.


Służbowe trasy tak, prywatne nie

Jedną z najważniejszych rzeczy, leżących na biodrach pracodawcy, jest zapewnienie, by GPS lokalizator w pojeździe nie monitorował pracownika w momencie, kiedy nie jest już w pracy.


Wiele firm pozwala używać pracownikom pojazdów służbowych do prywatnych celów. To jest oczywiście w porządku (ale powinno to być zawarte w wewnętrznych przepisach firmy). Jeżeli pracownik używa pojazdu prywatnie, pracodawca nie powinien monitorować jego danych. Idealnie, system monitoringu powinien posiadać możliwość ograniczenia kontroli pojazdu. Pracownik na przykład , jak jedzie do lekarza, może swoją jazdę przed pracodawcą ukryć.

GPS Nadzór umie schować trasy prywatne

W systemie do monitoringu pojazdów GPS Nadzór jest funkcja do ukrywania jazd prywatnych dostępna już teraz. Jeżeli pracownik używa pojazdu do celów prywatnych, ma możliwość oznaczenie jazdy jako prywatną (elektronicznie, bądź za pomocą przełącznika umieszczonego w pojeździe).


W ewidencji przebiegu, jazda pokaże się tylko danemu pracownikowi. Nikt inny do tego dostępu nie ma, wszystkim innym użytkownikom się pokazuje informacja, że chodzi o informacje ukryte.

Masz pytania?
Chcesz bezpłatnie przetestować nasze rozwiązania?

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, skontaktujemy się z Tobą.