Monitoring pojazdów – jak to działa i w czym pomaga

Pod hasłem monitoringu pojazdów, być może wyobrazisz sobje ekscytujące sceny z amerykańskich filmów akcji. Rzeczywistość jest bardziej przyziemna.

Oraz bardziej dostępna niż myślisz.

Monitoringu pojazdów używa prawie każda większa firma. Jest to pomoc na zarządzanie twoją flotą i biurokracją z tym złączoną.

GPS lokalizator – niepozorne urządzenie w samochodzie

Dzisiejsze technologie pozwalają na bardzo dokładną wiedzę o pozycji monitorowanego pojazdu – w czasie rzeczywistym, łącznie z pokazaniem na mapie. W jaki sposób to działa?

Podstawą jest takzwany GPS lokalizator. Jest to małe urządzenie, które ma w sobie GPS moduł oraz GSM modem. GPS moduł służy do lokalizacji pozycji według satelitów nawigacyjnych. GSM modem umie przekazać dane poprzez sieć telefoniczną do systemu, który te dane przetwarza.

Dane o pozycji, szybkości i kierunku ruchu są zapisywane w regularnych interwałach, nazywanych częstotliwością próbkowania. Odsyłanie danych, odbywa się w regularnych czasowych interwałach, które można nastawić. Jeżeli chodzi o dokładność, odsyłają się po trzydziestu sekundach, jeżeli istnieje potrzeba oszczędzania energii, dane są odsyłane tylko parę razy dziennie, tak jak jest to w GPS Trackerach.


W jaki sposób dane z GPS lokalizatora zostaną przetworzone?

GPS lokalizator stara się o zbieranie danych i ich odsyłanie. Co się dzieje potem? Dla przetworzenia wielkiej ilości ważnych danych, potrzebny jest wydajny i dobrze zabezpieczony serwer.

System do monitoringu pojazdów, musi umieć pokazać pozycję wszystkich GPS lokalizatorów (czyli pojazdów) na mapie oraz zaznaczyć ich drogę w czasie rzeczywistym. Wszystkie dane muszą być zapisane i archiwowane, tak by użytkownicy byli w stanie przeprowadzić potrzebną analizę.

Idealnym wyjściem każdego systemu, powinna być czytelna historia trasy pojazdów, dopełniona o dodatkowe informacje (identyfikację kierowcy, dane o tankowaniu i zużyciu paliwa, powód jazdy oraz wiele innych) które znajdziecie w elektronicznym systemie monitorowania GPS Nadzór.

Z tak skonstruowaną bazą danych każdy właściciel firmowej floty wyobrazi sobie nieskończone możliwości, które się otwierają.


Oszczędności wydatków

Pierwszą rzeczą, która was powinna zainteresować przy wprowadzaniu takiego rozwiązania, jest zwrót inwestycji. Według naszego doświadzczenia, pieniądze włożone do systemu GPS, zwracają się w około pół roku (czasami również częściej).

Oczywiście za każdym razem jest inaczej – wszystko zależy od tego, jak uczciwi są Twoi pracownicy oraz od faktu, w jakim stopniu Twoje usługi są uzależnione od logistyki.


Koniec z jazdami na czarno oraz kontrola nad zużyciem

Zapobiegnięcie używania samochodów służbowych do spraw prywatnych, należy do najczęstszych powodów, które podają klienci w sprawie monitoringu firmowych pojazdów.

Według naszego doświadzczenia aż 20 % jazd służbowych jest fikcyjnych i służy do prywatnych jazd pracownika. Spróbuj sie zamyśleć, ile pieniedzy kosztuje sprawa Twojej floty, i wyobraź sobie, że możesz zaoszczędzić jedną piątą najechanych kilometrów.

Następną korzyścią jest kontrola nad zużyciem olejów napędowych. Do systemu jest możliwe zadawanie każdego tankowania (bądź ręcznie lub automatycznie). Aplikacja na podstawie danych o samochodzie, jego prędkości oraz innych wartościach, umie całkiem dokładnie wyliczyć średnie zużycie paliwa. Jeżeli więc ktoś próbuje sobie polepszyć przy tankowaniu, bardzo szybko się o tym dowiesz.


Dokładne informacje o pozycji i ruchu wszystkich pojazdów

Dla każdego zarządcy floty jest bardzo ważne aby mieć ważne dane jak najszybciej. Przy używaniu systemu monitoringu pojazdów, masz dostępne wszystkie potrzebne informacje na jednym miejscu, w czasie rzeczywistym, a do tego dostępne praktycznie w jakimkolwiek miejscu. Cała aplikacja, działa na podstawie internetowej przeglądarki, dlatego jest możliwe mieć dostęp z jakiegokolwiek komputera podłączonego do internetu. Dla użytkowników telefonów z systemem operacyjnym Androida oraz iPhona, mamy specjalną aplikację, która ułatwi ci pracę.


Elektroniczna księga pojazdów – mniej biurokracji

Satelitarny monitoring pojazdów przyniesie Ci wielką oszczędność czasu przy potrzebie dotrzymywania wszystkich powinności, które wypływają z Twojego biznesu. System oferuje prowadzenie elektronicznej księgi pojazdów, z której wyjścia są akceptowane przez wszystkie urzędy. Rozwiązanie to pozwala również na wiele wariantów raprortingu, zapisywanie w różnych formatach oraz współpracę z zewnętrznymi softwarowymi rozwiązniami. (np. Autoplan, Autopark, Helios).


Sprytne zabezpieczenie pojazdów

Podstawową hardwarową  częścią systemu monitoringu pojazdów firmowych jest GPS lokalizator. Ponieważ chodzi  o multyfunkcjonalne urządzenie, bardzo łatwo da się je rozszerzyć na wysoce inteligentne urządzenie zabezpieczające.

Możliwości jak ochronić Twoje pojazdy jset wiele. Możecie wybrać czasowy okres lub obszar, gdzie można używać pojazdu. Możesz nastawić możliwość odesłania SMS prosto na Twój telefon, w momencie kiedy z pojazdem ktoś ruszy. W wypadku, że spotka cię to najgorsze, GPS lokalizator zgłosi ci pozycję ukradzionego samochodu lub poda ci ostatniął znaną pozycję. Możesz również odciąć zapłon na odległość – wystarczy posłać SMS-a.


Zniżka na ubezpieczenie

Korzyści, które wam prezentujemy w tym artykule, nie pochodzą z naszej wyobraźni. Ich prawdziwość potwierdza fakt, że nawet takie instytucje, jakimi są firmy ubezpieczeniowe, oferują zniżki na swoje usługi w wypadku, że do pojazdu jest zaimplementowany system monitoringu pojazdów.


Nieskończone możliwości

Istnieje wiele innych korzyści i możliwości, które nie zostały wymienione. Podstawa GPS monitoringu pojazdów jest bardzo otwarta i zależy tylko i wyłącznie od fantazji użytkownika, w jaki sposób może wam ta technologia pomóc.

Często się spotykamy z klientami którzy żądają specyficznych rozwiązań, na które sami nie wpadliśmy. W większości wypadków, jesteśmy w stanie spełnieć ich oczekiwania, nawet kiedy chodzi o monitoring kolejowego ładunku wrażliwego na wstrząsy czy też o dostawę luksusowych tortów, gdzie temperatura w kontenerze nie może w żadnych okolicznościach przekroczyć stanowionego limitu.

Masz pytania?
Chcesz bezpłatnie przetestować nasze rozwiązania?

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, skontaktujemy się z Tobą.